ریشه ی واژه های پارس کردن و غذا

گذشته از همه ی این حرف ها در همه ی زبان ها استفاده از یک واژه با چند معنای متفاوت، متداول است. به طور مثال در زبان پارسی خودمان، به کار بردن واژه ی "شیر" به تنهایی، قادر به انتقال مفهوم مورد نظر به مخاطب نیست. پس باید این واژه به کمک گروه دیگری از واژه ها به عبارت یا جمله، تبدیل شود تا مخاطب، منظور گوینده یا نویسنده را درک کند و میان سه مفهوم متفاوت "شیر" سرگردان نشود.

   در مورد زبان عربی چون دانش چندانی روی این زبان ندارم، تنها لازم می دانم که یادآوری کنم، در زبان عربی، حرف "پ" وجود ندارد، پس چگونه ممکن است عرب ها واژه ی پارس کردن سگ را به خاطر توهین به نژاد ما وارد زبانمان کرده باشند. 

 مورد دیگر نیز که به آن اشاره شده است، واژه ی "غذا"ست. این واژه در عربی به همان معنای خوراک وجود دارد. با این تفاوت که ما همزه ی پایانی آن را حذف کرده ایم. برای اطمینان بیشتر لازم می دانم، به وجود واژه های تغذیه، اغذیه و مغذی اشاره کنم.

حالا اگر ما تصمیم بگیریم به جای  به کار بردن واژه ی "غذا" که ریشه ی عربی دارد از واژه ی "خوراک" که پارسی ست، استفاده کنیم چه بهتر؛ اما از مسموم کردن زبان و دشمنی افکنی بیهوده، باید پرهیز کرد.

به علاوه همه ی ما می دانیم که برخی واژه های ما که بار معنایی ارزشمندی ندارند، در زبان های دیگری مثل زبان های اروپایی، معنای دیگری دارند و واژه هایی بسیار متداول و پرکاربردند یا نماد موفقیت اروپایی ها و آمریکایی ها در فرهنگ ما معنای مودبانه ای ندارد. آیا آنان باید کمپین راه بیندازند که ما برای توهین به زبان و فرهنگشان، چنین کاری کرده ایم؟! و آیا در حقیقت چنین است و قصد ما توهین به آنان است؟!

در عجبم که چرا انرژی و زمان خود را برای این کارها هزینه می کنیم؛ که دشمنی بخریم!

دشمنی با عرب ها یا هر نژاد و قوم دیگری، برای ما چیزی جز درگیری، جنگ، خونریزی، تفرقه ی قومیت های داخلی و... نخواهد داشت. گرفتاری های امروز ما همه از همین دشمنی ها و مرده بادهایی آغاز شد که سال هاست، عادتمان شده.

روزی عرب ها به سرزمین ما حمله کردند و زنان و اموال ایرانی ها را به غارت بردند. آن زمان، زمان جنگ و زور بود. بسیاری از پادشاهان ایران زمین هم برای کشورگشایی خود، جنگ های بسیار به راه انداختند.

امروز روز دیگری ست؛ روزی که دغدغه ی من، پیروزی مردم سوریه و آرزویم، آزادی آنان از نظام دیکتاتوری ست. بیایید به خاطر خودمان هم که شده به جای این نژادپرستی ها و دشمن ستیزی با عشق ورزیدن به تمامی مردم دنیا از هر نژاد، رنگ، زبان، دین و اندیشه، موجی از عشق را از دنیا بازپس گیریم. دنیا به ما همان را خواهد داد که ما به آن می دهیم.

آزادی و دوستی از راه دشمنی به دست نخواهد آمد، دوست عزیز!

 

 منبع :

 

(سحر افشار (سحر آریافرهنگ

روزنامه نگار و ویراستار

آبان ماه سال هفت هزار و سی و سه آریایی - میترایی

/ 2 نظر / 19 بازدید
عباس احمدی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همشهری محترم بنی. از مطالبی که در وبلاگ گذاشتی واقعا تقدیر و تشکر میکنم خیلی عالی هست. دوست عزیز خواهشا این خبر را در وبلاگ خودتون و بقیه سایت و وبلاگ ها منتشر نمایید. یک خبر داغ داغ داغ برای وبلاگ شما و همشهریان عزیز شهر بن دارم آن هم اینکه به زودی موسسه مذهبی فرهنگی و کامپیوتری با نام الغوث در شهر بن البته با آدرس اینترنتی مخصوص تاسیس خواهد شد. این موسسه شامل مطالب داغ از شهر و وصیت نامه شهدای شهر بن مطالب بسیار ارزشمند: دین و اندیشه- قرآن- اعتقادات- خانواده ایرانی- آموزشی درسی- کلوپ ازدواج- دانش و زندگی- تغذیه کودک و نوجوان-ورزشی- جوان معنویت نشاط و زندگی ازدواج شغل آینده- انواع نرم افزارهای مذهبی آموزشی و درسی فرهنگی و... بانک نرم افزاری و سی دی های مداحی و مولودی- تصاویر - صوت- فیلم و... - فروشگاه مجازی- در این موسسه به فروش و ارائه مطالب بصورت رایگان در اختیار عزیزان قرار خواهد گرفت.اگر کسی ارائه نظر و پیشنهادی در این زمینه دارداز طریق پیامک به شماره 10002501000250 ارسال نماید. با تشکر موسسه مذهبی و فرهنگی الغوث

عباس احمدی

با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید اگر امکان دارد نام و نظر خود را به 10002501000250 پیامک کنید تا بیشتر تبادل نظر کنیم.موسسه مذهبی فرهنگی الغوث بابت ثبت خبر در قسمت نظرخواهی تقدیر و تشکر میکنم اگر امکان دارد در قسمت وبلاگ صفحه اصلی ثبت گردد. تشکر ممنون.